Latvijas Republikas prokuratūra

Teksta izmērs

  • 100%
  • 150%
  • 200%

Kontrasts

Aktualitātes

Publicēts 02/03/2023

Noteikti sodi organizētas grupas dalībniekiem tā dēvētajā “naudas mūļu” lietā

Attēls: Noteikti sodi organizētas grupas dalībniekiem tā dēvētajā “naudas mūļu” lietā

Ekonomisko lietu tiesa, izskatot lietu par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, ko izdarījusi organizēta grupa, izmantojot tā saukto “naudas mūļu” tīklu, lēma apstiprināt Rīgas tiesas apgabala prokuratūras prokurores ar 12 apsūdzētajiem noslēgtās vienošanās par vainas atzīšanu un sodu. Apsūdzētie sodīti ar brīvības atņemšanu no trim līdz pieciem gadiem atkarībā no katra apsūdzētā lomas organizētajā grupā. 11 apsūdzētajiem brīvības atņemšanas sodi noteikti nosacīti ar pārbaudes laiku.

Kā iepriekš prokuratūra informēja, minētās prokuratūras prokurore pie kriminālatbildības par organizētā grupā izdarītu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu saukusi 14 personas, no kurām viens ir Vācijas Federatīvās Republikas pilsonis, bet pārējie – Latvijas valsts piederīgie. Jāuzsver, ka kopumā organizētās grupas sastāvā bija vairāk nekā 90 personu. Tās dalībnieki Latvijā nodrošināja ārvalstīs noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, izmantojot izvērstu “naudas mūļu” tīklu. Citi šīs organizētās grupas dalībnieki (“naudas mūļi”) jau iepriekš (laika periodā no 2020.–2022. gadam) ir saukti pie kriminālatbildības un viņiem noteikts likumā paredzētais sods.

Organizētās grupas dalībnieku izveidotā noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas shēma nodrošināja ārvalstīs izkrāptu finanšu līdzekļu ieskaitīšanu Latvijas valsts piederīgo personu bankas kontos ZIB maksājumu veidā, pēc tam ienākušie finanšu līdzekļi nekavējoties tika izņemti skaidrā naudā, pārvērsti kriptovalūtā un ieskaitīti organizētās grupas organizatoru kontrolētos kriptovalūtas makos.

Vienošanās par vainas atzīšanu un sodu tika noslēgtas ar tiem apsūdzētajiem, kuri izmantoja Kriminālprocesa likumā paredzētās tiesības uz sadarbību, kas izpaudās vienkāršāka procesa veida izvēlē, pilnībā atzina savu vainu un līdz vienošanās noslēgšanai pilnībā vai daļēji atmaksāja valsts budžetā noziedzīgi iegūtos naudas līdzekļus, kurus viņi bija saņēmuši kā atlīdzību par noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizēšanu.

Kopumā līdz vienošanās noslēgšanai no apsūdzētajiem tika atgūti noziedzīgi iegūtie līdzekļi gandrīz 45 000 eiro apmērā, kā arī panākta vienošanās par atlikušās noziedzīgi iegūtās mantas daļas labprātīgu atmaksu valsts budžetā.

Attiecībā pret vienu apsūdzēto personu lieta nosūtīta Ekonomisko lietu tiesai izskatīšanai vispārējā kārtībā, savukārt pret vēl vienu apsūdzēto personu turpinās pirmstiesas kriminālprocess.

Jāatzīmē, ka apjomīgu izmeklēšanu šajā kriminālprocesā sadarbībā ar Eirojustu (Eiropas Savienības Aģentūra tiesu iestāžu sadarbībai krimināllietās) veica un pēc tās pabeigšanas krimināllietas materiālus kriminālvajāšanas uzsākšanai prokuratūrai nodeva Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kibernoziegumu apkarošanas pārvaldes amatpersonas.

Norādāms, ka par “naudas mūļiem” kļūst tādas personas, ar kuru starpniecību noziedzīgās grupas pārvieto un legalizē noziedzīgi iegūtus līdzekļus. Noziedznieku savervētais “mūlis” palīdz legalizēt nelikumīgi iegūto naudu, piemēram, pārskaitot to starp dažādiem maksājumu kontiem, tādējādi nopelnot komisijas maksu.

Izmeklējot šādus gadījumus, nereti atklājas, ka naudas legalizēšanā iesaistījusies persona jeb tā saucamais “naudas mūlis”, kurš pat var nezināt, ka organizētas noziedzīgas grupas dalībnieki viņu izmanto savās interesēs, lai noslēptu noziedzīgi iegūtas naudas faktisko saņēmēju. Taču tas nebūt neatbrīvo šo personu no atbildības.

Uzmanies no aizdomīgiem piedāvājumiem un solījumiem viegli nopelnīt naudu, īpaši, ja tie šķiet pārāk labi, lai būtu patiesi!

 

 

Aiga Eiduka
Latvijas Republikas prokuratūras
Preses sekretāre
Tālrunis: 67044444, 27044444
e-pasts: Aiga.Eiduka@lrp.gov.lv

Atpakaļ