Latvijas Republikas prokuratūra

Teksta izmērs

  • 100%
  • 150%
  • 200%

Kontrasts

Aktualitātes

Publicēts 11/08/2023

Ar prokurora priekšrakstu par sodu pabeigts kriminālprocess par apzinātu vairāku personu nodrošināšanu ar iespēju nelikumīgi uzturēties Latvijas Republikā

Attēls: Ar prokurora priekšrakstu par sodu pabeigts kriminālprocess par apzinātu vairāku personu nodrošināšanu ar iespēju nelikumīgi uzturēties Latvijas Republikā

2023. gada 9. augustā Dienvidlatgales prokuratūras prokurore, sastādot prokurora priekšrakstu par sodu, pabeidza kriminālprocesu pret kādu vīrieti, kurš apsūdzēts par to, ka viņš mantkārīgā nolūkā apzināti nodrošināja vairākām personām iespēju nelikumīgi uzturēties Latvijas Republikā.

Saskaņā ar apsūdzību vīrietis 2023. gada 5. jūlijā savā mobilajā telefonā failu apmaiņas programmatūrā „WhatsApp” no kādas personas saņēma piedāvājumu par samaksu veikt nelegālo migrantu grupas pārvietošanu pa Latvijas Republikas teritoriju līdz Viļņas lidostai. Piekrītot minētajam piedāvājumam, apsūdzētais pēc personas norādījumiem un saņemtajām ģeogrāfiskajām koordinātēm no Rīgas ar automašīnu “VOLKSWAGEN PASSAT” atbrauca uz norādīto vietu Krāslavas novadā, kur atļāva minētajā automašīnā iekāpt četriem Indijas pilsoņiem, no kuriem viens bija ar derīgu ceļošanas dokumentu, bet bez derīgas vīzas vai uzturēšanās atļaujas, bet trīs – bez derīgiem ceļošanas dokumentiem, vīzām vai uzturēšanās atļaujām. Apsūdzētais pārvietoja minētos nelegālos migrantus automašīnā līdz brīdim, kad tās pašas dienas vakarā automašīnu apturēja Valsts robežsardzes amatpersonas. Tādējādi apsūdzētais mantkārīgā nolūkā ar savām darbībām apzināti nodrošināja minētajām četrām personām iespēju nelikumīgi uzturēties Latvijā.

Apsūdzētā persona pilnībā piekrita tai inkriminētā noziedzīgā nodarījuma apjomam un juridiskajai kvalifikācijai, kā arī atzina savu vainu pilnīgi un nožēloja izdarīto, kas atzīts par atbildību mīkstinošu apstākli. Atbildību pastiprinošie apstākļi šajā lietā netika konstatēti.

Prokurore, ņemot vērā izdarītā noziedzīgā nodarījuma raksturu, apsūdzētā attieksmi pret izdarīto, viņa personību, konkrēti, ka agrāk nav sodīts, ir darbspējīgā vecumā, strādā, kā arī izvērtējot, ka izdarīts smags noziegums pret pārvaldības kārtību, bet ar to nav radīts mantisks kaitējums, bija guvusi pārliecību, ka viņam nevajadzētu piemērot ar brīvības atņemšanu saistītu sodu, taču viņu nevar atstāt nesodītu, tāpēc nolēma pabeigt kriminālprocesu, sastādot priekšrakstu par sodu, kam piekrita amatā augstāks prokurors. Turklāt apsūdzētais piekrita kriminālprocesa pabeigšanai, piemērojot viņam sodu.

Nosakot soda mēru apsūdzētajam, tika ņemts vērā atbildību mīkstinošais apstāklis un atbildību pastiprinošo apstākļu neesamība, kā arī aizturēšanā pavadītais laiks. Līdz ar to apsūdzētajam noteikts naudas sods minimālā apmērā – 6200 eiro – un papildsods – tiesību atņemšana ieņemt noteiktu amatu, atņemot viņam tiesības ieņemt valsts amatpersonas amatu uz 2 gadiem.

Apsūdzētā mobilo tālruni nolemts konfiscēt kā noziedzīga nodarījuma izdarīšanas priekšmetu, savukārt automašīna, ar kuru apsūdzētais veica noziedzīgās darbības un kas arī atzīta par noziedzīga nodarījuma izdarīšanas priekšmetu, pieder citai personai, tādēļ saskaņā ar Krimināllikumu no apsūdzētā piedzīta automašīnas vērtība – 17 200 eiro.

Prokuratūra norāda, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr viņas vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.

Ieva Šomina
Latvijas Republikas prokuratūras
Administratīvā direktora dienesta
Komunikācijas un sabiedrisko attiecību
nodaļas vadītāja
Tālrunis: 67044586
e-pasts: Ieva.Somina@lrp.gov.lv

Atpakaļ