Latvijas Republikas prokuratūra

Teksta izmērs

  • 100%
  • 150%
  • 200%

Kontrasts

Piekļūstamība

drukāt

Piekļūstamība
Šī tīmekļvietne, saskaņā ar Pasaules tīmekļa konsorcija izstrādātām tīmekļa vietņu pieejamības vadlīnijām, nodrošina atbilstību WCAG 2.1 AA līmenim (pilnu informāciju par šo skatīt lapā  https://www.w3.org/TR/WCAG21/). Tas nozīmē, ka tīmekļvietne veidota atbilstoši vadlīnijām un ir izmantotas dažādas tehnoloģijas, lai saturu padarītu pieejamāku pēc iespējas plašākam lietotāju lokam.


Šajā tīmekļvietnē  iespējams:
•    Tuvināt tās saturu līdz pat 200%;
•    Pārvietoties tīmekļvietnē izmantojot tikai klaviatūru;
•    Mainīt satura kontrastu;
•    Daļā tīmekļvietnes var izmantot ekrānlasītājus.


Zemāk ir atrodams detalizēts apraksts par to,  kā lietotāji tīmekļvietni var izmantot ērtāk un efektīvāk, izmantojot dažādus pārlūka operētājsistēmas un tīmekļvietnē iestrādātos rīkus.
Vairāk par piekļūstamību skatīt šeit: http://www.abilitynet.org.uk/mcmw/.
Ja jums ir jautājumi vai problēmas saistībā ar šīm vadlīnijām, lūgums rakstīt uz e-pastu pieklustamiba@lrp.gov.lv.


Navigācija ar tastatūru
Šī tīmekļvietne ļauj lietotājiem pārvietoties, izmantojot tikai tastatūru. Pārvietoties pa tīmekļvietni iespējams nospiežot tabulācijas taustiņu "Tab", kas, visbiežāk, atrodas klaviatūras kreisajā pusē un nospiežot vai paturot taustiņus, kuras ir apzīmētas ar bultiņām, kas, visbiežāk, atrodas klaviatūras apakšējajā labajā stūrī. Katra tabulācijas taustiņu "Tab", nospiešanas reize pārvieto kursoru uz lapas nākošo elementu, piemēram, saitēm uz citām lapām vai lapai būtiskām pogām. Fokusēto elementu izceļ krāsas maiņa un tas izskatās kā ierāmēts lodziņš. Bultiņu taustiņu nospiešana uz augšu vai uz leju, minimāli pabīdīs lapu uz augšup vai lejup, bet turot šos taustiņus nospiestā pozīcijā, lapas saturs bīdīsies ātrāk. Lai aktivizētu kādu elementu (t.i., "noklikšķinātu uz tā"), nospiediet taustiņu "Enter".


Fonta izmērs
Ir četri galvenie Web lapas tuvināšanas veidi:
1.    Izmantojot pārlūkprogrammā iebūvētās iespējas,
2.    Izmantojot operētājsistēmas iebūvētās iespējas,
3.    Instalējot īpašu pārlūka spraudni,
4.    Izmantojot tīmekļvietnē iestrādātos fonta izmērus.
Mēs iesakām izmantot vienkāršāko veidu - tīmekļvietnē iestrādāto tuvinājumu.


Ar pārlūku
Visas populārās pārlūkprogrammas ļauj tuvināt un tālināt, nospiežot Ctrl un "+" vai "- " taustiņus. Vai arī turiet Ctrl taustiņu un ritiniet uz augšu vai uz leju ar peles rullīti.


Jūsu operētājsistēmā
Operētājsistēmā Windows 10 un Windows 7 ir palielinātājs - programma, kas ļauj tuvināt. Nospiediet izvēlni "Sākt" un ierakstiet "Lupa" ("Start" > "Magnifier") un nospiediet taustiņu Enter. Parādās mazs pārklājošs logs, kuru var pārvietot ar peli un tuvināt visu tajā esošo saturu dažādos attālumos. Lai aizvērtu palielinātāja programmu, tad ir nepieciešams ar kursora palīdzību atrast šīs programmas lodziņu un nospiest aizvēršanas krustiņu (“X”).


Apple datoros dodieties uz izvēlni Apple > Sistēmas preferences > Pieejamība (vai Universālā piekļuve) > Tālummaiņa (Apple menu > System Preferences > Accessibility (or Universal Access) > Zoom). Lai aizvērtu palielinātāja programmu, tad ir nepieciešams ar kursora palīdzību atrast šīs programmas lodziņu un nospiest aizvēršanas krustiņu (“X”).


Operētājsistēmā Windows XP dodieties uz Sākt > Visas programmas > Piederumi > Pieejamība > Lupas (Start > All Programs > Accessories > Accessibility > Magnifier). Lai aizvērtu palielinātāja programmu, tad ir nepieciešams ar kursora palīdzību atrast šīs programmas lodziņu un nospiest aizvēršanas krustiņu (“X”).


Mainīt fonta lielumu
Šajā tīmekļvietnē ir iestrādātas trīs fonta izmēra maiņas variācijas. Fontus iespējams iestatīt izmantojot lapas augšējā labajā pusē nospiežot "iestatījumi" zīmes un izvēlēties attiecīgo izmēru (100%, 150% un 200%).


 


Jūs varat izvēlēties attiecīgos teksta izmērus, pārvietojoties ar taustiņu “Tab” uz lapas iestatījumiem līdz fokusa lodziņš iezīmē kādu no vēlamajiem fonta izmēriem. Izvēloties kādu no fonta izmēriem, viss tīmekļvietnes saturs tiks palielināts attiecīgajā izmērā jeb ar datora kursora kreiso taustiņu.


Kontrasta maiņa
Šī vietne ļauj lietotājiem iegūt lielāku teksta kontrastu, mainot satura krāsas. Tīmekļvietnes kontrastu būs iespējams nomainīt četrās dažādās krāsās:

1.    Melns teksts uz balta fona,
2.    Balts teksts uz melna fona,
3.    Melns teksts uz dzeltena fona,
4.    Dzeltens teksts uz melna fona.
Mainīt satura krāsas varēs pārvietojoties ar taustiņu “Tab” uz lapas iestatījumiem līdz fokusa lodziņš iezīmēs kādu no kontrasta krāsām jeb ar datora kursora kreiso taustiņu.


 


Ekrāna lasītāja izmantošana
Ekrāna lasītājs ir programmatūra, kas mēģina noteikt un interpretēt to, kas tiek attēlots ekrānā. Pēc tam šī interpretācija tiek atkārtota lietotājam audio formā vai ar Braila displeja palīdzību.
Šīs vietnes saturs ir izveidots saskaņā ar ekrāna lasītāja tehniskajiem standartiem. Piemēram, attēliem ir Alt tagi (speciāli uz tekstu balstīti apraksti), strukturālie elementi ir novietoti un sakārtoti tā, lai ekrāna lasītāja lasāmās informācijas secība būtu loģiska un viegli izpildāma.
Populāru ekrāna lasītāju izvēle:
•    JAWS (Windows) http://www.freedomscientific.com/
•    VoiceOver (OS X, free, built-in)
•    NVDA (Windows, free) http://www.nvaccess.org/download/
•    SystemAccess (Windows) http://www.serotek.com/systemaccess
Jāņem vērā, ka ekrānlasītāju programmatūrām nav pieejama latviešu valodas versija, kā arī par programmatūras lejupielādi var tikt pieprasīta maksa.


Cik piekļūstama šī tīmekļvietne ir?
Dažas sadaļas šajā tīmekļvietnē var nebūt pilnībā piekļūstamas. Piemēram:
•    Sadaļās ir mazāks krāsu kontrasts;
•    Attēliem nav viegli uztverams alternatīvais teksts;
•    Dokumenti ir pdf formātā, pie kuriem nevar piekļūt ar palīgprogrammatūrām;
•    Sadaļām nav nodrošināta funkcionalitāte: “viegli lasīt”.


Piekļūstamības problēmu paziņošana
Ja rodas kādas problēmas, kas nav uzskaitītas šajā lapā, vai arī konstatējat  iespējamu neatbilstību piekļūstamības prasībām, būsim pateicīgi, ja sazināsieties, rakstot uz šo e-pasta adresi  - pieklustamiba@lrp.gov.lv


Šīs tīmekļa vietnes testēšana
Šī vietne tika testēta izstrādes laikā un tiek pārbaudīta attiecībā uz atbilstību Web satura pieejamības vadlīnijām V2.1 A un AA līmenim. Šos testus veic tīmekļvietnes izstrādātājs.


Piekļūstamības uzlabošana
Uzklausot lietotāju ierosinājumus, testējot un saņemot kļūdu paziņojumus no lietotājiem, mēs plānojam atjaunināt, uzlabot tīmekļvietnes piekļūstamību izvērtējot mērķgrupu ieguvumu, un iestādes izmaksu apmēra samērīgumu.
Šis paziņojums ir sagatavots 21.12.2020.
Paziņojums pēdējo reizi atjaunots 18.02.2022.
 

 

Atpakaļ