Latvijas Republikas prokuratūra

Teksta izmērs

  • 100%
  • 150%
  • 200%

Kontrasts

Specializētās prokuratūras

Publicēts 05/04/2024

Skolēniem padziļināta interese iepazīt prokurora profesiju

Attēls: Skolēniem padziļināta interese iepazīt prokurora profesiju

Ceturtdien, 2024. gada 4. aprīlī, skolēniem bija iespēja piedalīties Junior Achievement Latvia organizētajā Ēnu dienā. Prokuratūra vairāku gadu garumā bijusi aktīvs Ēnu devējs un arī šajā gadā Ēnu dienas tīmekļvietnē www.enudiena.lv bija reģistrējusi 22 vakances, uz kurām pieteicās 109 Ēnotāji. Kopumā Ēnu dienā prokurora profesiju iepazina 84 skolēni visā Latvijā, kas ir līdz šim lielākais Ēnotāju skaits, ko prokuratūra ir uzņēmusi.

Ēnu dienā durvis Ēnotājiem vēra ne tikai Ģenerālprokuratūra un Rīgā esošās struktūrvienības – Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūra, Rīgas Austrumu prokuratūra, Rīgas Ziemeļu prokuratūra un Pierīgas prokuratūra –, bet aktīvi iesaistījās arī struktūrvienības reģionos. Jaunieši prokurorus ēnoja Jūrmalā, Talsos, Liepājā, Rēzeknē, Ludzā, Daugavpilī, Valkā, Saldū, Ogrē, Jelgavā, Jēkabpilī, Cēsīs, Limbažos, Valmierā un Tukumā,  kur šādu iespēju nodrošināja prokurori un virsprokurori no Kurzemes tiesas apgabala prokuratūras, Ziemeļkurzemes prokuratūras, Dienvidkurzemes prokuratūras, Austrumlatgales prokuratūras, Dienvidlatgales prokuratūras, Vidzemes tiesas apgabala prokuratūras, Vidzemes prokuratūras, Zemgales tiesas apgabala prokuratūras, Austrumzemgales prokuratūras, Rietumzemgales prokuratūras un Pierīgas prokuratūras.

Lai vispusīgāk iepazītu prokurora darba ikdienu, Ģenerālprokuratūra Ēnu dienā bija sagatavojusi daudzveidīgu programmu. Tās laikā Ēnotājiem Rīgā bija iespēja tikties ar ģenerālprokuroru Juri Stukānu, četriem virsprokuroriem un vienu prokuroru. 

Rīgas Valsts vācu ģimnāzijas 12. klases skolniece Paula Kiršteine dienas noslēgumā dalījās ar saviem iespaidiem: “Man šodiena ļoti patika. Bija ļoti plašs informācijas izklāsts, salīdzinājumā ar iepriekšējām Ēnu dienām, uz kurām esmu bijusi. Šoreiz pieredze bija daudz pilnvērtīgāka.”

Paula atzīst, ka prokurora profesija sāka interesēt samērā nesen un viņa bija viena no Ēnotājām tieši Ģenerālprokuratūrā: “Iegūtā informācija sniedza man plašāku ieskatu prokuroru ikdienā, kā arī par lietām, ar kurām es varētu saskarties nākotnē. Šī diena ļaus man arī apdomāt, vai tas tiešām ir tas, ko es vēlos. Tagad es zinu, kas šajā profesijā nepieciešams un ko no manis sagaida.”

“Spilgtākais notikums manā Ēnu dienā bija tikšanās ar ģenerālprokuroru Juri Stukānu, kad viņš stāstīja par saviem ikdienas pienākumiem. Ēnu dienā piedalos pirmo reizi un man ļoti patika šī pieredze,” atzīst Braiens Baško, kurš mācās Olaines 1. vidusskolas 11. klasē.

Braiens citus skolēnus aicina nākamgad Ēnu dienā doties uz prokuratūru, jo tā ir lieliska iespēja uzzināt par prokurora amatu un profesijas nozīmi sabiedrībā: “Es sapratu, ka strādāt par prokuroru ir interesanti, taču tajā pašā laikā tā ir ļoti liela atbildība.”

Pārrunājot dienas iespaidus, skolēni atzina, ka diena bijusi ļoti vērtīga un ir plašāk izpratuši prokuratūras nozīmi un iepazinuši prokurora profesiju. 

“Liels prieks bija satikt tik motivētus jauniešus un uzzināt, ka viņi nopietni apsver iespēju studēt jurisprudenci. Arī mums šī diena ik gadu ir īpaša, jo, iespējams, tiekamies ar topošajiem profesionāļiem, kuri nākotnē kļūs par daļu no prokuratūras komandas. Ceram, ka Ēnu dienā gūtie iespaidi nostiprināja viņu pārliecību un izpratni par to, cik būtiskas ir skolā iegūtās zināšanas un prasmes un ka nākotnē tās pavisam noteikti viņiem noderēs,” saka Aivars Ostapko, Darbības kontroles un starptautiskās sadarbības departamenta virsprokurors. 

Svarīgi piebilst, ka jau šobrīd no Ēnu dienā gūtajiem iespaidiem savu ceļu uz prokurora profesiju bija uzsākusi Nodokļu un muitas lietu prokuratūras prokurore Kristiāna Annija Freiberga: “Interese par prokurora amatu radās jau skolas laikā, kad Ēnu dienas ietvaros bija iespēja vērot prokurora darba ikdienu, kas likās aizraujoša un izaicinoša.”

 

Ēnu diena ir pasaulē atpazīstama un atzīta Junior Achievement karjeras izglītības programma 1.–12. klašu skolēniem, kuras laikā skolēni apmeklē kādu darba vietu un 4–6 stundu garumā vēro interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu. Ēnu dienas mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, lai palīdzētu jauniešiem izvēlēties profesiju un atbilstoši sagatavoties darba tirgum.

Skatīt visas bildes.


Iveta Locāne
Latvijas Republikas prokuratūras
Administratīvā direktora dienesta
digitālās komunikācijas speciāliste
Tālrunis:  67044403
e-pasts: Iveta.Locane@lrp.gov.lv

Atpakaļ